Naujiena

Didysis įmonių grupės MILSA pranašumas – sinerginis veikimas, kuriantis pridėtinę vertę įmonėms ir klientams

2019 12 01

Bendrovės „Milsa“ įkūrėjas Danielius Makulavičius sako, kad 1995–2003 m. įsigyti „Granito“, „Granitinės skaldos“ ir „Klovainių skaldos“ kontrolinius akcijų paketus buvo logiškas sprendimas. Įmones siejo ir panaši veikla – granito ir dolomito skaldos gamyba, ir tie patys klientai. Danieliaus Makulavičiaus sūnus Mantas Makulavičius žengė toliau: 2015 m. perėmęs vadovavimą, jis kuria ir rinkoje įtvirtina sinerginiu principu veikiančią įmonių grupę „Milsa“. 

D. Makulavičius

„Vienas iš svarbiausių pastarojo metų iššūkių man yra įmones „Granitas“, „Granitinė skalda“, „Klovainių skalda“ ir „Milsą“ suburti į sinergiškai veikiančią įmonių grupę, suformuojant ir įtvirtinant nuostatą, kad tik veikdami kartu, koncentruodamiesi bendram tikslui galime pasiekti geriausių rezultatų“, – sako bendrovės „Milsa“ generalinis direktorius ir įmonių grupės „Milsa“ vadovas Mantas Makulavičius. Vadovo, kuris šiemet pelnė „Jaunojo Metų CEO“ titulą, tikslas – įtvirtinti nuostatą, kad grupės tikslai yra svarbesni už atskirų įmonių siekius. Tačiau tuo pat metu jis pabrėžia, kad grupės įmonių gebėjimas veikti ir savarankiškai yra didelis pranašumas: įmonės turi ne tik įgaliojimus, bet ir kompetencijų. Pasak M. Makulavičiaus, modelis, kai grupės įmonės lokalius reikalus sprendžia pačios, o fokusas nukreiptas į visos grupės tikslus, veikia efektyviai.

„Didysis grupės pranašumas – sinerginis veikimas, nes veikimas kartu kuria didesnį poveikį, negu visų grupės įmonių, veikiančių atskirai, suminis rezultatas“, – sako M. Makulavičius.

M. Makulavičius

Derina kompetencijomis pagrįstą diversifikavimą ir veiklų išgryninimą

2019–2020 m. grupės įmonėms yra neeiliniai. UAB „Granitas“ skaičiuoja 60 veiklos metų, UAB
„Granitinė skalda“ – 55, AB „Klovainių skalda“ – 50 metų. Kaip ir kiekvienai brandžiai įmonei, grupės įmonėms tenka įveikti modernaus laikmečio, konkurencinės aplinkos iššūkius.

Įmonių grupės pokyčiai vykdomi keliomis kryptimis. Pirmiausia – investicijos į gamybinius įrenginius ir mechanizmus, mažinančius gamybos savikainą.

„Pats produktas - skalda - yra santykinai pigi, todėl šiuo atveju veikia masto ekonomija – kuo daugiau gaminame, tuo savikaina mažesnė, bei ieškome, kur investuoti – į techniką, technologijas, įrenginius, – kad galima būtų atpiginti savikainą, – sako M. Makulavičius. – Rinkos situacija tokia, kad konkurenciją lemia produkcijos kaina.“

Gamybiniai įrenginiai ir mechanizmai – itin svarbūs, bet taip pat svarbūs ir vidiniai procesai, jų organizavimas. Ieškoma būdų juos tobulinti, daryti paprastesniais, greitesniais, aiškesniais. M. Makulavičiaus nuostata, ir nedidelis pakeitimas gali atnešti apčiuopiamos naudos.

„Trečioji pokyčių kryptis – diversifikavimas ir veiklų išgryninimas. Ieškome galimybių plėsti veiklą, analizuodami gretimas, artimas sritis, kur turėtume kompetencijų“, – sako grupės vadovas, aiškindamas, kad diversifikavimas leidžia išvengti susikoncentravimo į vienos srities gamybą. Toks veiklų skaidymas būtų saugus bamperis sunkmečiu.

Per pastaruosius 5 metus, derindama kompetencijomis pagrįstą veiklų išgryninimą, grupė pardavė Ukrainoje valdytą granito karjerą ir skaldos gamyklą, atsisakė trinkelių ir betono gamybos, išnuomojo dalį nekilnojamojo turto. Išgryninusi veiklas, grupė žengia į naują etapą – dairosi kompetencijas atitinkančių pirkinių.

Modernių naujovių diegimą lemia naudos ir sąnaudų santykis

„Modernus laikmetis, Ketvirtoji pramonės revoliucija kelia naujų iššūkių, tačiau investuojame vertindami naudos ir sąnaudų santykį, – sako grupės vadovas. – Stebime rinką, naujas technologijas, manau, kad po 5–10 metų kalbėsime apie autonominius savivarčius, kurie veš žaliavas į gamybines linijas. Pasaulyje kalnakasybos pramonėje tokie sprendimai diegiami, bet ten, kur išgaunamas ne akmuo, o brangesni metalai, mineralai arba vykdoma didelė gamyba, kur produktas brangus ir brangios investicijos atsiperka. Vertinant naudos ir sąnaudų santykį, mums tokie sprendimai šiuo metu nenaudingi.“

Per artimiausius trejus metus, pasinaudojant ES fondų investicijomis, gamybinių technologinių linijų atnaujinimas vyks „Granite“ ir „Granitinėje skaldoje“ – procesai bus automatizuoti, technologinių linijų aptarnavimas – paprastesnis.

„Kiekvienoje įmonėje ieškoma būdų, kaip padaryti procesą trumpesnį, paprastesnį ir aiškesnį, kaip mažinti pervežimo ir energijos sąnaudas, perkelti arčiau gamybines linijas. Naujovę išbandę vienoje įmonėje, pritaikome ją ir kitose grupės įmonėse“, – pasakoja M. Makulavičius, akcentuodamas gamybos optimizavimą ir efektyvinimą, kurie kurtų pridėtinę vertę ir grupei, ir klientams.

Modernumas kuriamas ant tradicinių vertybių

„Milsa“ yra pavyzdys, kaip panaudoti sena, kad būtų galima eiti pirmyn, kuriant pažangias įmones, sako Jonas Biržiškis, buvęs ilgametis „Granito“ vyriausiasis inžinierius, įmonei atidavęs 30 metų. – Danielius Makulavičius perėmė gerąsias „Granito“ tradicijas, ant kurių dabar sukurta rimta įmonių grupė „Milsa“.

J. Biržiškis

„Granite“ J. Biržiškis dirbo laikotarpiu, kai darbuotojų skaičius išaugo nuo keliasdešimties iki 3 tūkst., o įmonė kelininkams tiekė žvyrą, smėlį, granitą, dolomitinę skaldą, kasmet per 3,5 mln. kub. metrų. Jomis padengta apie 80 proc. šalies kelių.

„Mes visko norėjome siekti, didžiavomės savo darbu, vykdėme įvairias veiklas: statėme, gaminome, projektavime, eksportavome. Taip buvo sudarytas pagrindas „Milsai“ – sukaupta patirtis ir išugdyti darbuotojai“, – dalijasi J. Biržiškis, pastebėdamas, kad akmenis kelia ir skaldo ne technika, o žmonių idėjos, entuziazmas.

„Milsos“ grupėje daugėja jaunų žmonių, kurie atneša naujų minčių, idėjų. Kaip pastebi grupės vadovas M. Makulavičius, tai, kad gamybinės įmonės veikia keliose vietovėse, skiriamos įvairios veiklos – gavyba, gamyba, prekyba, administravimas, – jaunimui įdomu, nes yra kur pagilinti žinias, įgyvendinti idėjas. Taip suteikiama saviraiškos galimybė, kurią itin brangina jaunimas.

Danielius Makulavičius didžiuojasi grupei vadovaujančiu sūnumi Mantu ir gausėjančiu jaunimo būriu. „Tai išsilavinę žmonės, teikiantys grupei didelės vertės, dirbantys modernios rinkos ritmu. Ir man, ir kitiems grupės įmonių senbuviams itin svarbu, kad jaunieji modernumą kuria ant tradicinių vertybių, kurių svarbiausia – pagarba žmogui“, – sako įmonių grupės „Milsa“ pradininkas D. Makulavičius. Pritardamas jam, Mantas Makulavičius akcentuoja, kad įmonių grupės vertybė yra teisingas balansas tarp ilgamečių ir jaunų „Milsa“ įmonių grupės darbuotojų – tai užtikrina kartų harmoniją.